Jak poprawnie zadbać o paznokcie?

Czy wiesz jak zadbać o swoje paznokcie?

Piękne paznokcie coraz częściej stają się naszą swoistą wizytówką. Dla wielu osób zadbane paznokcie są oznaką zdrowia, coraz częściej nie wyobraża sobie również życia bez zabiegów manikiuru i pedikiuru. Niestety nadal mamy skłonności do ignorowania podstawowych czynników, które wpływają na wygląd naszych paznokci.

Naturalne paznokcie

Zdrowe paznokcie są gładkie, bez żadnych rowków i wgłębień. Posiadają jednolitą barwę bez plamek i przebarwień. Zdarza się czasem, że na paznokciach pojawiać się nam mogą tzw. garbki, które zazwyczaj biegną od samej skórki aż do krawędzi paznokcia. Często bywa również tak, ze stają się one coraz wyraźniejsze wraz z naszym wiekiem. Nie są one jednak oznaką żadnych chorób czy niedoboru witamin, dlatego nie powinniśmy się ich obawiać. Często pojawiają się na naszych paznokciach również plamki i białe linie wskutek uszkodzeń mechanicznych paznokcia. Powinny one jednak zniknąć w przeciągu kilku dni, ponieważ wypychane są one ku krawędzi wraz ze wzrostem paznokcia.

Nie wszystkie zmiany w kolorze i strukturze paznokcia są czymś normalnym, dlatego zaleca się z korzystania rady dermatologa w przypadkach:
-intensywnej zmiany koloru paznokcia
-znaczącej zmiany jego grubości
-zmiana jego kształtu
-lub w przypadku gdy występuje krwawienie, lub opuchlizna w jego obrębie.

Jak pielęgnować paznokcie?

Wystarczy stosować się do prostych wskazówek, by nasze paznokcie były piękne i zdrowe!
-Regularnie obcinaj i piłuj paznokcie
Używaj do tego celu wyłącznie dobrze naostrzonych nożyczek lub cążek do paznokci. Najłatwiej obcina się je w czasie gdy są miękkie, na przykład po długiej kąpieli. Staraj się najpierw obcinać je na prosto i dopiero później delikatnie przycinać oraz piłować ich rogi.
-Koniecznie używaj kremu nawilżającego
Gdy stosujemy krem do rąk, nigdy nie powinniśmy zapominać o nawilżeniu naszych paznokci i naskórków. Jeśli masz problemy z suchymi i odchodzącymi skórkami, koniecznie powinnaś zastanowić się nad użyciem naturalnych olejków. Dobrze w tym przypadku sprawdza się między innymi: olejek arganowy, olejek ze słodkich migdałów oraz w szczególności olejek jojoba.

-Dbaj o higienę paznokci
Zmywanie naczyń, sprzątanie i praca w ogrodzie mogą prowadzić do namnażania się pod powierzchnią paznokci grzybów i innych mikroorganizmów. Warto więc pamiętać, by zawsze przy takich czynnościach zakładać rękawiczki oraz dokładnie wyczyścić paznokcie po ich zakończeniu.

Czego musimy koniecznie się wystrzegać?
-Obgryzania paznokci
-Obrywania odstających końcówek
-Częstego uszkadzania paznokci
-Ignorowania problemów

Pamiętaj, że to systematyczność jest kluczem do pięknych i zadbanych paznokci. Chroń i dbaj o nie każdego dnia. W zimie koniecznie zakładaj rękawiczki, pamiętaj o stosowaniu kremów oraz nigdy pod żadnym pozorem nie obgryzaj ich i nie obrywaj odstających skórek! Stosując się do tych zaleceń, masz pewność, że Twoje paznokcie będą wyglądać na zdrowe, a Ty dzięki nim, będziesz olśniewać wszystkich swoim pięknem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *