Jak przestać obgryzać paznokcie?

Obgryzanie paznokci to nawyk, z którym ma problem wielu ludzi. Takie poobgryzane paznokcie nie wyglądają estetycznie i są bardzo osłabione, a nawyku ciężko jest się pozbyć. Bardzo często obgryzający zaczyna po prostu obgryzać nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Obgryzanie szkodzi również naszej jamie gębowej. Nawyk ten może być spowodowany stresem, nerwowym stylem życia, ale nie jest to reguła można zacząć obgryzać paznokcie po prostu z nudów, aż w końcu „wejdzie” to w krew. Oczywiście można podjąć walkę z tym szkodliwym nawykiem, nikt nie gwarantuje sukcesu, ale wielu ludziom się udaje. A oto kilka kroków, jakie można podjąć, aby oduczyć się obgryzania paznokci.
Niektórym ludziom pomaga pomalowanie paznokci na czarny kolor zazwyczaj lakierem. Oczywiście nie jest to sposób dla każdego, a mężczyźni w pracy czy miejscach publicznych raczej nie będą chodzić z pomalowanymi paznokciami. Jednak niektórym on pomógł. Jeśli kogoś nie odstrasza sam kolor częstą metodą jest stosowanie gorzkich, obrzydliwych w smaku substancji nakładanych na paznokcie, których posmak pozostaje w ustach na długie godziny.

Kolejnym sposobem jest zajęcie się czymś innym. Jest to skuteczne zwłaszcza dla osób, które obgryzają z nudów, a nie ze stresu. Można żuć gumę, choć to rzadko pomaga. Najlepiej jest mieć zawsze przy sobie jakiś pilniczek do paznokci, wówczas gdy kogoś najdzie ochota na obgryzanie niech zacznie piłować paznokcie zamiast je obgryzać. Dobrze jest też smarować ręce i paznokcie np. oliwą z oliwek wzmacnia skórę i paznokcie, a w dodatku nie smakuje najlepiej. Można tez zająć czymś ręce np. bawienie się długopisem, robienie bransoletek itp.

Kobiety mogą wspomóc swoją walkę zakładając tipsy, wówczas naturalne paznokcie zostają ukryte, jednak nie zawsze przynosi to skutek, nic nie szkodzi na przeszkodzie obgryzać tipsy lub po prostu je zdjąć.

Oczywiście to czy wyżej wymienione metody przyniosą skutek zależy tylko od nas samych. Nawyk ma to do siebie, że aby się go pozbyć trzeba wykazać się silną wolą, same metody choćby najlepsze nie wystarczą one tylko wspomagają naszą walkę z nawykami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *