Procedury higieniczne w gabinecie kosmetycznym – higiena rąk

Salon kosmetyczny to miejsce, gdzie szczególnie należy zadbać o czystość, ale przede wszystkim zadbać o higienę rak. Dbałość o czyste ręce to najważniejsza ze wszystkich procedur. Ręce to pierwsza rzecz, na którą klientki zwracają uwagę. Na dłoniach prze nosi się największą ilość zarazków. ale tez prawidłowa dezynfekcja zapobiega zakażeniom

Jak więc powinna wyglądać procedura dbałości o czyste ręce?. Przede wszystkim ręce powinno się myć przed rozpoczęciem pracy, zanim podejdzie się do kolejnej osoby, przed i po każdym zabiegu, po skończeniu pracy z klientem, po wyjściu z toalety, po dłuższej przerwie, przy każdym widocznym zabrudzeniu rak ale tez przed każdą dezynfekcją dłoni. Ręce powinno się dezynfekować szczególnie po kontakcie z krwią, ranami, wydzielinami ciała czy tez substancjami chemicznymi.

Prawidłowe dokonanie dezynfekcji rak wygląda następująco. Wpierw dokładnie należy umyć i osuszyć ręce. Następnie na sucha skore nanosi się preparat dezynfekujący. Kolejny krok to dokładne wcieranie go w skore przez około 30sekund. Następnie zostawia się go do wyschnięcia. Należy pamiętać, że wilgotnych dłoni od preparatu nie należy wycierać. Środek sam wyschnie. Nie wolno skracać wymaganego czasu dezynfekcji.

Dozowniki nie mogą być uzupełnianie poprzez dolewanie. Przed ponownym napełnieniem musza być umyte, wyparzone i osuszone. Najbezpieczniej używać dozowników tzw. hermetycznie zamkniętych z płynem dezynfekcyjnym oraz mydłem. Nie powinno się mieć na dłoniach biżuterii. Paznokcie muszą być krótkie. Jakiekolwiek zranienia bądź otarcia należy zabezpieczyć wodoodpornym opatrunkiem. Dezynfekować należy dłonie przed przystąpieniem do pracy, przed założeniem rękawiczek jak i po ich zdjęciu. Dezynfekcji dokonuje się również przed jedzeniem, piciem oraz paleniem.

Podczas pracy ręce powinny być osłonięte rękawiczkami. Zmieniamy je po każdym kliencie oraz w przypadku zanieczyszczenia ich krwią lub uszkodzenia.

Brak czystości w sensie niemycia rąk i braku dezynfekcji to najczęstsza przyczyna powstawania korzystnego dla drobnoustrojów środowiska. Konsekwencją może być podrażnienie skóry rąk oraz możliwość wystąpienia zanokcicy paznokciowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *